среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało fachowym okiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało biegłym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, prostej obróbce oraz względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo wstępnie obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy ogrodzenia plastykowe z Gór na plot i furtkę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany lepiszczem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz bazy zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa głazów na ogrodzenia z PCV na ogrodzenie i bramkę ze sztachet, przybierają one wtenczas przeróżne tony czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie wolno również siekać na sześciany o regularnych konturach, stosowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nietypowych kształtów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki z plastiku stosuje się także wapienie - skały osadowe, powstałe z zebranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na balaski PVC na ogrodzenie i furtę ze sztachet. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku a także własnych upodobań forma kamiennych tafli może być rozmaity – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki a także sztachety plastykowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachet unosi się z kamieni różnorodnego zarysu, złożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród kafli o nietypowych zarysach, trzeba je właściwie łączyć tzn. tak, by forma każdego kolejnego integrował się z uprzednim. Aby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie PVC z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają także mchem a także wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Wyspecjalizowane jednostki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, ażeby głazy na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий