понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot alias jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne zazwyczaj pełnia role ogrodzenia, tymczasem często służą tez za dekoracje. Zazwyczaj takie sztachety PVC sadzi się w słonecznych elementach, gdzie migiem wzrastają i silnie się zagęszczają. Wiele uroku maja również takie rosnące ogrodzenia, jakie prowadza poprzez osłonięte zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna gdzieniegdzie plątanina witek bądź kwiatami stanowią przyciągające spojrzenie obrazy, a ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer nieopodal takiego ogrodzenia uspokaja oraz relaksuje.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego ogrodzenia, warunki które są w skwerze, również nasze preferencje a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o prostym pokroju samodzielnie wzrastają, często także bujnie kwitną, jednak wymagają tez wiele przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane zielone sztacheta PVC z Opola mogą być niesłychanie wysmukłe, jednakże wypada je regularnie przycinać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na parkan.Jest wiec nad czym się zastanawiać, ponieważ takie plot tworzy się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Przeważnie zadowalający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje porę suchą,
•szybko rośnie,
•regularnie podcinany pięknie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek układa nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony widocznej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety plastikowe stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posesji. Jeżeli mamy sporo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było bardzo wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий